Ahmet Ümit’in ‘Başkomser Nevzat Tapınak Fahişeleri’ Kitabına Aile Bakanlığı Tarafından Sansür Geldi!

Ülkemizin önde gelen polisiye yazarlarından Ahmet Ümit’in ilk kez 2005 yılında yayınlanan ‘Başkomser Nevzat: Tapınak Fahişeleri’ isimli kitabına, ‘müstehcen’ olması nedeniyle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sansür geldi. Ahmet Ümit’in tepkisi ve detaylar için buyurun… ?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, polisiye tarzında en önde gelen yazarlardan Ahmet Ümit’in “Başkomser Nevzat: Tapınak Fahişeleri” isimli kitabının müstehcen olduğu kararını aldı.

Medyascope’tan Senem Büyüktanır‘ın haberine göre; İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu’nun 11 Ocak 2023 tarihli yazısı üzerine kitabı inceleyen bakanlık kurulu, Ahmet Ümit’in “Başkomser Nevzat Tapınak Fahişeleri” isimli kitabın içerisinde yer alan bazı ifade, tasvir ve görsellerin 18 yaşından küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üzerinde muzır ve müstehcen tesir yapacak nitelikte olduğuna ve 1117 sayılı Kanun’un 3266 sayılı Kanun’la değişik dördüncü maddesindeki sınırlamalara tâbi olmasına oy birliğiyle karar verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açtığı soruşturma sonucu alınan karar sebebiyle kitap ancak “içi görülmeyen zarf veya poşet içinde” satılabilecek. Bu zarf ve poşetlerin üzerinde eserin ismi ile “Küçüklere zararlıdır” ibaresinden başka hiçbir yazı ve resim olmayacak.

Herkesin kolayca görüp okuyabileceği büyüklükte “Küçüklere zararlıdır” damgası basılan eserlerle ilgili bazı kısıtlamalar şu şekilde;

“Açık sergilerde ve seyyar müvezziler tarafından satılamaz.

Dükkanlarda ve benzeri yerlerde teşhir edilemez.

Bir yerden bir yere teşhir maksadıyla açık bir surette nakledilemez ve müvezziler tarafından bunlar için sipariş kabul olunamaz.

Gazeteler, mecmualar, duvar ve el ilanları, radyo ve TV ile veya diğer suretlerle ilan edilemez, satışı için reklam ve propaganda yapılamaz.

Para mukabili veya parasız küçüklere gösterilemez, verilemez ve hiçbir suretle okul ve benzeri yerlere sokulamaz.

Bu tür eserler, ancak 18 yaşından büyük olanlara içi görülmeyen zarf veya poşet içinde satılabilir. Bu zarf ve poşetlerin üzerinde eserin ismi ile ‘Küçüklere zararlıdır’ ibaresinden başka hiç bir yazı ve resim bulunamaz.

Kurul kararının tebliğinden önce dağıtımı yapılmış olan bu kabil basılmış eserleri satış için ellerinde bulunduranlar da, Kurul kararlarının ilgililere duyurulma tarihinden itibaren, bu maddedeki sınırlamalara uymak zorundadırlar.”

Ahmet Ümit’in “Başkomser Nevzat” isimli roman serisinin ana karakteri olan Başkomser Nevzat’ın ekibinin serüvenlerini konu alan “Tapınak Fahişeleri” ilk kez 2005 yılında basılmıştı.

Ahmet Ümit, haberin ardından kişisel sosyal medya hesabından konuyla ilgili yorum yaptı.

?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir