Google deprem uyarısı nasıl açılır? Deprem uyarı sistemi nasıl aktif edilir? Detaylı bilgi…

Android telefon kullanıcılarına, depremden yaklaşık bir dakika önce deprem bildiriminin gitmesi üzerine Google deprem uyarı sistemi en çok merak edilen konular arasında yer aldı. Bununla birlikte Google deprem bildiriminin nasıl açılacağı merak edildi.

Yalnızca android telefonlarda çalışan deprem uyarı sistemi ücretsizdir ve saniyeler öncesinde depremi algılayarak, o bölgede yaşayan kullanıcılara depremin olacağına ilişkin bilgi gönderir. 

GOOGLE DEPREM UYARISI NASIL ÇALIŞIR?

Google deprem uyarı sistemi, İvme ölçer ile çalışmaktadır. Ardından veri toplama ve analiz kısmına geçilir ve sonunda bildirim atılır. İşte bu başlıkları detayları anlatımı:

  • Ivme Ölçer Kullanımı: Akıllı cihazlarda accelerometer, yani ivme ölçer bulunmaktadır. Bu ivme ölçer hareketi hızlıca algılayabilen bir sensördür.  Bu sensör sayesinde, henüz insan fark etmeden her türlü hareket algılanır. 

  • Veri Toplama ve Analiz: İvem ölçer görevini tamamladıktan sonra, veri toplama ve analiz bölümüne geçilir. Bu aşamada ivme ölçer sayesinde gelen veriler,genişçe bir bir veri tabanında bir araya gelir. Söz konusu veri tabanında, çok sayıda cihazda aynı anda benzer hareket tespit edeilirse bu deprem olarak değerlendirilir. En hızlı şekilde bu veriler analiz edilir.  

  • Uyarı Gönderimi: Analiz etme işlemi sona erdikten sonra, eğer bir deprem olduğu kanaati oluştuysa, bu bölgedeki kullanıcıları en hızlı şekilde bildirim gönderilir. Böylece kullanıcılar, saniyeler öncesinde depremi öğrenebilir.

GOOGLE DEPREM BİLDİRİMİ AÇMA

Google deprem bildirimi açmak aslında oldukça basit. Andorid işlerim sistemli bir cihaza herhangi bir uygulama yüklemeye gerek kalmadan, belli ayarlar sayesinde depremleri saniyeler öncesinde öğrenmek için şu adımlar takip edilmelidir:

  • Cihazın ayarlar konumunu açın.

  • Ayarlar bölümünden konuma tıklayın.

  • Ardından gelişmiş kısma dokunun

  • Burada çıkan deprem uyarılarına girin

  • Deprem uyarılarını açık hale getirin

ASLINDA ÖNCEDEN TAHMİNE ETMİYOR, HIZLI ALGILIYOR!

Aslında ‘Google deprem uyarı sistemi’ depremi önceden tahmin etmez Ancak oluşan depremin ilk anında, henüz insanlar algılamamışken, hızlıca algılar ve kullanıcılarına anında bildirim gönderir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir