İsrail-Suudi Arabistan anlaşmasında diplomatik çabalar sürüyor: Suudi heyet, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşecek

T24 Dış Haberler

İsrail-Suudi Arabistan normalleşme anlaşması için yürütülen diplomatik çabalar çerçevesinde bir Suudi heyeti bu hafta Ramallah’ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas‘ı ziyaret edecek. 

Al Arabiya’nın haberine göre; bir Filistinli yetkili, heyete geçen ay atanan Suudi Arabistan’ın Filistinliler nezdindeki yerleşik olmayan elçisinin başkanlık edeceğini söyledi.

İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı açıkladı: Suudi Arabistan-İsrail anlaşması çerçevesinde Filistin Yönetimi ile görüşmeler yapılıyor

Ziyaret, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu‘nun geçen hafta iki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirecek bir anlaşmaya varma çabalarının sürdüğünü açıklamalarının ardından gerçekleşmiş olacak. Ancak ABD’li yetkililer, Washington ile bir savunma anlaşmasını da içeren İsrail-Suudi Arabistan normalleşme anlaşmasının çok uzak olduğu konusunda uyarılarda bulunuyor. 

Beyaz Saray’dan ‘İsrail-Suudi Arabistan normalleşmesi’ açıklaması: Hâlâ yapılması gereken işler var

ABD’li yetkililer, Washington ile bir savunma anlaşması ve Suudi Arabistan için sivil bir nükleer program içermesi beklenen herhangi bir anlaşmanın çok uzak olduğu konusunda uyarıda bulundular.

İsrail-Suudi Arabistan normalleşmesi anlaşmasına varmak için çözülmesi gereken konular arasında Filistin sorunu ve İsrail’in yanı sıra bağımsız bir Filistin devletinin de yer alacağı iki devletli bir çözüme giden barış sürecinin yeniden canlandırılması çağrıları yer alıyor.

Suudi Arabistan-İsrail anlaşması: Filistin Yönetimi anlaşma için şartlarını belirledi

İsrail ile Filistinliler arasında ABD arabuluculuğunda yürütülen barış görüşmeleri 2014 yılında çökmüş ve iki taraf arasındaki ilişkiler şiddet dalgası nedeniyle dibe vurmuştu.

Geçtiğimiz hafta Abbas, Filistinlilere tam haklar verilmeden hiçbir Orta Doğu barış anlaşmasına varılamayacağını söylemiş ve Suudi Dışişleri Bakanı da iki devletli çözüm hedefinin yeniden canlandırılması çağrısında bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir