Kadınlar dikkat! Sevgiliniz sizi anlamıyor mu? Ona bir emoji gönderin, yeni araştırmalara göre bunu anlama olasılığı daha yüksek

Eşiniz ve sevgiliniz sizi anlamıyor mu? Ona bir emoji gönderin, çünkü yeni araştırmalar bunu anlama olasılığının gerçek bir yüz ifadesinden daha yüksek olduğunu gösteriyor

Araştırma, erkeklerin bir emoji ile gerçek yüz ifadelerinden daha uyumlu olduğunu gösteriyor… Partnerlerinin ruh halini anlamak hiçbir zaman erkeklerin güçlü noktası olmadı.

Ancak yeni bir araştırma, bu konuda o kadar zayıf olduklarını gösteriyor ki, bir emojiyi anlama olasılıkları gerçek bir yüz ifadesinden daha yüksek. Daily Mail’deki habere göre kadınlar ise birinin yüzünün aslında onlara ne söylediğini daha iyi anlıyor.

Daha önceki çalışmalar erkeklerin öfke, şehvet ya da korku gibi duygularını yüz yüze ifade etmek yerine akıllı telefon mesajları aracılığıyla ifade etmeye daha yatkın olduklarını ortaya koymuştu.

İtalya’nın Milano kentindeki Milano-Bicocca Üniversitesi’nden psikologlar, son çalışma için bu durumun, kişinin nasıl hissettiğini ifade etmek için tasarlanmış resimler olan ifadelerin kullanımına kadar uzanıp uzanmadığını görmek istedi.

Dijital iletişimin yükselişiyle birlikte, bunlar aceleyle ruh halini tasvir etmenin popüler bir yolu haline geldi.
Emojiler, yüz ifadesi, beden dili veya ses tonu gibi sözel olmayan ipuçlarının eksikliğini telafi etmeyi amaçlıyorlar.

Araştırmacılar 96 erkek ve kadın üniversite öğrencisini bir araya getirerek, her seferinde iki saniyeden fazla olmamak kaydıyla, mutlu ya da şaşkından kızgın ve tiksintiye kadar değişen yüz ifadeleri sergileyen bir erkek ve bir kadının fotoğraflarına kısa bir süre bakmalarını sağladı.

Deneklerden, her bir görüntünün ne anlama geldiğini düşündüklerini belgelemeleri istendi.

Alıştırma daha sonra düzinelerce farklı ifade kullanılarak tekrarlandı – öfkeyi tasvir etmek için çatık kaşlı kırmızı bir yüz veya üzüntüyü tasvir etmek için bir gözünden yaş damlayan üzgün bir yüz gibi…

Behavioural Science dergisinde yayınlanan sonuçlar, özellikle öfke, üzüntü ve tiksinti gibi olumsuz duygular söz konusu olduğunda, ifadeleri doğru değerlendirmede yüz ifadelerine göre emojileri çok daha iyi değerlendirdiğini gösterdi.

Ancak kadınlar, bir kişinin yüzündeki ifadeden duygularını ölçmeyi çok daha kolay buldular.
Bilim insanları, erkeklerin dijital görüntüleri tercih etmelerinin sebebinin gerçek görüntülere kıyasla daha az belirsiz olması ve bu sayede doğru yorum yapmalarının kolaylaşması olduğunu düşünüyor.

Bulgularıyla ilgili bir raporda araştırmacılar şunları söyledi: ‘Erkekler duygularını siber uzayda mesajlaşma yoluyla ifade etmeye daha meyillidir.
Ancak kadınlar insanlarla ilgili görüntüleri izlerken daha güçlü tepki veriyor ve daha büyük bir empatik tepki gösteriyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir