Duma Başkanı Volodin: Justin Trudeau istifa etmeli

Duma Başkanı Volodin, Kanada Başbakanı Justin Trudeau‘yu ülke parlamentosunda yaşanan bir olayın ardından, konuyla ilgili bir açıklama yapan Avam Kamarası Başkanı Anthony Rota‘nın arkasına saklanmak yerine istifa etmeye çağırdı.

Telegram kanalında yaptığı açıklamada Duma Başkanı, “Zelenskiy ve Trudeau, Kanada Avam Kamarası Başkanı’nın arkasına saklanarak Parlamento’da SS Galiçya Tümeni’nde görev yapmış bir Nazi suçlusunun ayakta alkışlandığı çirkin olaydan tamamen onu sorumlu tuttular” cümlelerine yer verdi.

Volodin açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü:

“Korkan Zelenskiy sanki orada değilmiş gibi davranıyordu. Kanada başbakanı özür dilemeyi reddetti ve “biz yalnızca alkışladık” dedi. Trudeau istifa etmeli ve buna ek olarak Nazizme itibar iade edilmesi ve Nazizm propangası suçlarından sorumlu tutulmalıdır. Yahudi halkı için bir utanç kaynağı olan Zelenskiy de onunla birlikte istifa etmelidir.”

Kanada Avam Kamarası Başkanı Anthony Rota, dün eski Nazi askerinin yüceltilmesi skandalının ardından istifa ettiğini duyurmuştu.

Kanada parlamentosunda 14. SS Waffen Grenadier Tümeni’nde görev almış 98 yaşındaki Yaroslav Hunk ayakta alkışlanmış, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Nazi askerini selamlamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir