İş cinayetinde oğlunu kaybeden babadan 30 bin lira istedi

Bartın’ın Amasra ilçesinde 43 kişinin hayatını kaybettiği grizu ve kömür tozu patlamasıyla ilgili açılan davada, madenci yakınlarına söylediği “Siz de başınızı gelenleri hak etmişsinizdir” ifadesiyle gündeme gelen avukat Çağla Dursun, şimdi de Sakarya’daki havai fişek fabrikasında yaşanan patlamada hayatını kaybeden işçinin babasına dava açtı. Kendisine ‘Karaktersiz’ dediği gerekçesiyle ‘Hakaret’ davası açan Dursun’un davadan vazgeçme karşılığında 30 bin Türk Lirası istediği belirtiliyor.

‘BİR ŞEY DİYECEĞİM ZORLANIYORUM KARAKTERSİZE’

Madendeki patlamayla ilgili 26 Nisan’da görülen davanın duruşmasında Dursun’un tepki çeken sözleri sosyal medya hesaplarında paylaşıldı. Sakarya’nın Hendek ilçesindeki Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda 3 Temmuz 2020’de yaşanan patlamada hayatını kaybeden işçilerden biri olan Halis Yılmaz’ın babası Muammer Yılmaz, avukat Dursun’un sözlerine “Bir şey diyeceğim zorlanıyorum karaktersize” diyerek yorum yaptı.

Avukat Dursun, kullandığı ifadeler nedeniyle Yılmaz’ın ‘hakaret’ suçunu işlediği iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu üzerine Yılmaz’ın ifadesi alındı. Yılmaz, ifadesinde “Bir şey diyeceğim zorlanıyorum karaktersize” sözleriyle hakaret etme kastıyla hareket etmediğini belirtti ve “O ifadeleri eleştiri amacıyla kullandım” dedi.

YARGITAY: HAKARET DEĞİL

Avukat Dursun’un suç duyurusunda bulunmasına neden olan ‘karaktersiz’ ifadesi Yargıtay’a göre hakaret değil. Yargıtay 18. Ceza Dairesi’nin 2017 yılında verdiği 11006 sayılı kararda, ‘karaktersiz’ sözünü kaba hitap tarzı olarak kabul ediliyor ve hakaret suçunu oluşturmadığı belirtiliyor.

YILMAZ: 30 BİN LİRA İSTEDİ, TİCARET GİBİ DÜŞÜNMÜŞ

Gazete Duvar’a konuşan Muammer Yılmaz, “Madenci yakınlarına kullandığı kelimeler benim zoruma gitti. Çünkü ben de bir iş cinayetinde oğlumu kaybettim. O ifadeyi eleştiri mahiyetinde söyledim” dedi. Yılmaz, “Şikayetinden vazgeçmek için arabulucu vasıtasıyla benden 30 bin lira talep etti. Bu durumu ticaret gibi düşünmüş, para talep ediyor” ifadelerini kullanarak, adalete güvendiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir