İsrail güçlerinin tekmelediği gazeteci, İsrail’in savaş suçunu belgeleyen kişi çıktı

İsrail güçleri, işgal altındaki Doğu Kudüs’te görev yapan AA foto muhabiri Mustafa Haruf’u görevi sırasında şiddetli şekilde darbetmişti. Filistinlilerin cuma namazı kılmasını engelleyen İsrail güçlerini görüntülemek için bölgede bulunan Haruf’a, İsrail polisi önce silah çekti ardından yere düşürüp tekmeledi.

İSRAİL’İN SAVAŞ SUÇUNU BELGELEMİŞTİ

İsrail güvenlik güçlerinin dün yerde tekmelediği AA foto muhabiri Mustafa Haruf’un, (Mostafa Alkharouf) İsrail’in fosfor bombası kullandığını ispat eden fotoğrafları çeken muhabir olduğu ortaya çıktı.

AA muhabirinin çektiği bu kareler, Uluslararası Af Örgütü’nün raporuna girmiş ve İsrail’in savaş suçu işlediği ifade edilmişti.

İSRAİL’İN BAŞINI YAKAN RAPOR

Uluslararası Af Örgütü Kriz Kanıt Laboratuvarı, Gazze’yi vuran İsrail askeri birliklerinin beyaz fosforlu top mermileriyle donatıldığını, AA foto muhabirinin çektiği fotoğraflar sonrası doğrulamıştı.

Örgütün, Gazze sahilindeki bir otelin yakınlarındaki saldırı dahil Gazze’de beyaz fosfor kullanıldığı anlaşılan olayları araştırdığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedilmişti:

“Beyaz fosfor çoğunlukla yoğun duman perdesi oluşturmak veya hedefleri işaretlemek için kullanılan yangın çıkarıcı bir maddedir. Havaya maruz kaldığında son derece yüksek sıcaklıklarda yanar ve insan bedeni içinde yanmaya devam edebilir. Korkunç acılara ve hayat değiştiren yaralanmalara neden olur ve su ile söndürülemez. İşte bu yüzden beyaz fosfor sivil alanlarda asla kullanılmamalıdır.”

Açıklamada, Gazze’nin dünyanın en yoğun nüfuslu bölgelerinden biri olduğunun altı çizilerek, “Bu son derece endişe verici vakaları yakından incelemeye devam ederken Uluslararası Af Örgütü, İsrail’i her zaman uluslararası insani hukuka saygı göstermeye çağırıyor, siviller korunmalıdır.” ifadesi kullanılmıştı.

EN ÖNEMLİ KANIT, MUSTAFA’NIN FOTOĞRAFIYDI

Toplanan kanıtlar arasında, AA foto muhabiri Mustafa’nın 9 Ekim’de çektiği ABD Savunma Bakanlığı Tanımlama Kodu’nun “beyaz fosfor esaslı mühimmat” için kullandığı D528 etiketli M825 ve M825A1 top mermilerinin fotoğrafı da yer almıştı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir