Meta, genç kullanıcılarına zararlı içerikleri gizleyecek

Bu hamle, sosyal medyanın gençler üzerindeki olumsuz etkilerini azaltma ve daha sağlıklı bir çevrimiçi deneyim sunma çabasının bir parçası.

Meta, genç kullanıcılarının dijital güvenliği ve refahı konusunda yeni bir adım atarak, gençlerin zararlı içeriklere erişimini kısıtlayacak. Şirket, son dönemde yaşanan hukuki süreçlerin ardından genç kullanıcı korumasına yönelik şimdiye kadarki en önemli gizlilik güncellemelerinden birini duyurdu. Bu güncelleme, gençlerin gizlilik ayarlarını daha sıkı hale getirerek, kendilerine zarar verebilecek içeriklerin kontrolünü artırmayı amaçlıyor.

Yeni önlemler, Instagram ve Facebook’taki genç kullanıcılara, kendine zarar verme, grafik şiddet, yeme bozuklukları ve diğer zararlı konularla ilgili içerikleri gizleyecek. Bu tür içerikler, artık 16 yaşın altındaki kullanıcıların Akışlarında ve Hikayelerinde görünmeyecek, hatta bu içerikleri takip ettikleri bir hesap paylaşsa bile. Gençler bu konularla ilgili arama yaptığında, onlar yerine “uzman kaynaklarına” yönlendirilecekler. Şirket, hangi tür içeriklerin engelleneceğine karar verirken ergen gelişimi uzmanlarıyla danıştığını belirtti.

Meta, genç kullanıcılarına zararlı içerikleri gizleyecek

Ayrıca, Meta mevcut genç kullanıcılarını otomatik olarak en kısıtlayıcı kontrol ayarlarına yerleştirecek, bu durum daha önce yalnızca yeni kullanıcılar için geçerli olan bir güncellemenin üzerine inşa ediliyor. Kullanıcılar bu ayarlardan, Instagram’da “Hassas İçerik Kontrolü” ve Facebook’ta “Azalt” olarak adlandırılan bu ayarlardan çıkamayacaklar.

Sosyal medya devi ayrıca, gençleri “önerilen ayarları açma” konusunda yönlendiren bildirimler sunmaya başlıyor. Bu, içeriklerinin yeniden paylaşılmasını kısıtlayacak, onları etiketleyen veya bahseden kişileri sınırlayacak. Ayrıca, takipçisi olmayan kullanıcıların mesaj göndermesini engelleyecek ve saldırgan yorumları gizleyecek.

Bu güncelleme, Meta ürünlerini kullanan gençleri korumak için tasarlanmış gizlilik güncellemeleri serisinin en yenisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir