Milli yas nedir, milli yas ilan edilince ne olur?

Milli yas, bir ülkenin ya da topluluğun ulusal bir trajedi veya kayıp nedeniyle yas tutma sürecinde ilan edilir. Milli yas, genellikle bir hükümet veya yetkililer tarafından resmi olarak ilan edilir ve belirli bir süre boyunca toplumun geneline yönelik yas ilan edilen olaya göre değişebilir.

MİLLİ YAS NEDİR?

Milli yas, bir ülkenin halkının büyük bir bölümünün ortak bir üzüntü veya keder duygusu duyduğu durumdur. Bu durum, bir ülkenin önemli bir kişisinin ölümü, bir doğal afet veya savaş gibi olaylar nedeniyle ortaya çıkabilir.

Türkiye’de milli yas, Cumhurbaşkanı tarafından ilan edilir. Milli yas ilan edildiğinde, ülkedeki bayraklar yarıya indirilir ve resmi törenler iptal edilir. Ayrıca, milli yas ilan edilen günlerde, bazı eğlence ve kutlamalar yasaklanabilir.

Türkiye’de son olarak 6 Şubat 2023 tarihinde Elazığ, Malatya ve Diyarbakır illerinde meydana gelen depremler nedeniyle 7 gün süreyle milli yas ilan edilmişti. Bu yas, 12 Şubat 2023 Pazar günü sona erdi.

Milli yas, bir ülkenin halkının ortak bir üzüntü veya keder duygusunu ifade etmenin bir yoludur. Bu yas, yaşanan kayıpları anmak ve yaraları sarmaya yardımcı olmak için önemlidir.

MİLLİ YAS İLAN EDİLİNCE NE OLUR?

Milli yas ilan edildiğinde, aşağıdakiler gerçekleşir:

Ülkenin bayrakları yarıya indirilir.

Resmi törenler iptal edilir.

Bazı eğlence ve kutlamalar yasaklanabilir.

Kamusal alandaki kutlamalar sınırlandırılabilir.

Televizyon ve radyo yayınları daha ciddi bir tonda olabilir.

Gazete ve dergilerde daha fazla anma makalesi ve haberi yayınlanabilir.

İnsanlar, üzüntülerini ifade etmek için çeşitli şekillerde bir araya gelebilirler.

Milli yas, bir ülkenin halkının ortak bir üzüntü veya keder duygusunu ifade etmenin bir yoludur. Bu yas, yaşanan kayıpları anmak ve yaraları sarmaya yardımcı olmak için önemlidir.

MİLLİ YAS İLAN EDİLEN BAZI OLAYLAR

11 Eylül saldırıları kurbanları için ABD, İsrail, Kanada, Fransa, Hırvatistan, Güney Kore, Japonya, Çin, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Romanya, Arnavutluk, Vietnam, Birleşik Krallık ve İrlanda’da ulusal yas ilan edildi.

2009 L’Aquila depremi kurbanları için 10 Nisan 2009’da İtalya’da bir günlük yas ilan edildi ve bayraklar yarıya indirildi.

2010 Polonya Hava Kuvvetleri Tu-154 Kazası kurbanları için Polonya, Brezilya, Kanada, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Gürcistan, Macaristan, Letonya, Litvanya, Moldova, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovakya, Türkiye ve Ukrayna’da yas ilan edildi.[10]

2011 Norveç saldırıları kurbanları için 24 Temmuz 2011’de Danimarka, Finlandiya, İsveç, İzlanda ve Norveç’te ulusal yas ilan edildi.

2014 Soma Faciası kurbanları için Türkiye’de 13-15 Mayıs, KKTC’de 15-16 Mayıs ve Pakistan’da 15 Mayıs tarihlerinde ulusal yas ilan edildi.

2014 Güneydoğu Avrupa Sel Felaketi kurbanları için Sırbistan’da 21-23 Mayıs ve Bosna-Hersek’te 20 Mayıs tarihlerinde ulusal yas ilan edildi.

2014 İsrail-Gazze çatışması’nın Filistinli kurbanları için Filistin’de 21-23, Türkiye’de 22-24, KKTC’de 22-24 ve Pakistan’da 24 Temmuz 2014 tarihlerinde ulusal yas ilan edildi ve tüm bayraklar yarıya indirildi.

MH 17 sefer sayılı uçak kazası kurbanları için Hollanda’da 23 Temmuz 2014’te ulusal yas ilan edildi.

AH 5017 sefer sayılı uçak kazası kurbanları için Fransa’da 28-30 Temmuz 2014’te ulusal yas ilan edildi.

2014 Peşaver okul saldırısı kurbanları için Pakistan’da 3 gün, Türkiye’de 17 Aralık tarihinde ulusal yas ilan edildi.

2015 Ankara saldırısı’nın ardından Türkiye’de 10-12 ve KKTC’de 11-13 Ekim 2015 tarihlerinde ulusal yas ilan edildi.

2016 Brüksel saldırıları’nın ardından Belçika tarafından üç gün ulusal yas ilan edildi.

2016 Atatürk Havaalanı’na yapılan bombalı saldırılar sonrasında milli yas ilan edildi.

2016 Nice saldırısı sonrasında Fransa hükûmeti tarafından üç gün ulusal yas ilan edildi.

2016 Üsküp sel felaketi sonrasında Makedonya hükûmeti tarafından bir günlük ulusal yas ilan edildi.

2016 Orta İtalya depremi’nde hayatını kaybeden kurbanlar için 27 Ağustos 2016’da bir günlük ulusal yas ilan edildi.

LaMia Airlines’ın 2933 sefer sayılı uçak kazası’nda hayatını kaybedenler için Brezilya’da üç gün ulusal yas ilan edildi.

2023 Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7.7, Elbistan ilçesinde ise 7.6 büyüklüğünde iki deprem sebebiyle 7 gün süreyle milli yas ilan edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir