Terlemeyi Önlemenin En Kesin Yolu Olan Deodorant Kullanımı Sağlığa Zararlı mı?

Terlememizi önlemeye yardımcı olan deodorantlar birçok kimyasallar içeriyor. Peki yaz sıcaklarında kurtarıcımız olan deodorantlar, cildimize zarar veriyor mu? Detaylar için buyurun…?

Kaynak: https://www.thelist.com/1331610/deodo…

Yaz sıcaklarında kurtarıcımız olan deodorantlar cildimize zarar veriyor mu?

Kullandığınız deodorantlar cildinizi tahriş edip, alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Koltuk altınızda döküntü oluşursa, cilt kırmızı, tahriş olmuş veya kaşıntı başlamışsa, alerjik reaksiyon gösteriyor olabilirsiniz. Döküntü şiddetliyse, cildinizde kabarcıklar da olabilir.

Kızarıklığa neden olduğunu düşündüğünüz deodorantı kullanmayı bırakın. Daha da kötüleşmesini önlemek için koltuk altınıza sürtünmeyecek giysiler giyin.

Dermatolog, Macrene Alexiades: “Koltuk altı hassas bir bölge. Cilt ince ve o bölgeye temas eden her şey vücudumuzun diğer bölgelerine göre çok daha fazla nüfuz eder.Terleme ile nemlenir. Bu da bileşenlerin tepki vermesi için daha fazla fırsata neden olur.”

Döküntüye neden olabilecek bileşenlerin arasında sodyum bikarbonat, formaldehit gibi koruyucular ve esansiyel yağlar bulunuyor.

Bu bileşenlerin tümü cildi tahriş edebilir döküntülere neden olabilir.

Egzama veya sedef hastalığınız varsa bu bileşenlerin herhangi birine karşı dikkatli olun. Kızarıklık oluşursa koltuk altlarınızı tıraş etmekten kaçının.

Peki uyumadan önce deodorant uygulanmalı mı?

Bilinen herhangi bir zararı olmamasına rağmen uyurken cildinizin nefes almasına izin vermek daha mantıklı.

Özellikle hassas ciltli insanlar geceleri kullanmayaya özen göstermeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir